O quizie

Gra

Nerd Quiz to bardzo prosty quiz, w którym zarejestrowani użytkownicy mogą codziennie odpowiadać na pytania z różnych dziedzin, głównie przeznaczone dla geeków, hakerów, nerdów, czy jak tam wolisz się nazywać. ;) Nie ma nagród, oprócz, oczywiście, listy najlepszych indywidualnych wyników. Dodatkowo możesz ze swoimi przyjaciółmi utworzyć drużynę, żeby móc porównać swój krąg przyjaciół z innymi towarzystwami nerdów.

Pytania

W każdym rozdaniu dostajesz trzy pytania; na odpowiedź masz trzy minuty. Jeśli nie zdążysz z odpowiedzią, zostanie ona zaliczona jako błędna, i, oczywiście, popsujesz sobie wynik.

Nie możesz grać non-stop. Po każdym rozdaniu musisz odczekać przynajmniej 10 godzin, zanim zagrasz ponownie.

W tej chwili mamy dwa rodzaje pytań: otwarte i wielokrotnego wyboru. Przy pytaniach otwartych otrzymujesz formularz, w którym trzeba wpisać odpowiedź, oraz (jeśli tego nie wyłączysz w Profilu użytkownika) wzorzec poprawnej odpowiedzi, do którego, jakże by inaczej, odpowiedź musi pasować. We wzorcu litery są pokazywane jako 'x', cyfry jako '#', a reszta znaków jest wyświetlana bez zmian. Wielkość liter nie ma znaczenia, a polskie litery są zakodowane w UTF-8. Jeśli nie umiesz ich sobie skonfigurować, to nie jest quiz dla Ciebie.

Pytania wielokrotnego wyboru są generowane jako formularz z opcjami do wyboru. Tylko jedna opcja jest poprawna.

Pytania nie powinny być zbyt trudne. Quiz ma wbudowany system oceny, który działa tak: jeśli pytanie było zadane więcej niż 30 osobom i mniej niż 25% odpowiedziało poprawnie, to pytanie jest uważane za zbyt trudne i usuwane z quizu.

Pytania wielokrotnego wyboru są usuwane, gdy poprawność odpowiedzi jest mniejsza niż 15 punktów procentowych powyżej wartości oczekiwanej dla losowych wyborów.

Po usunięciu pytania wszystkie wyniki zostają poprawione tak, jak gdyby ono nigdy nie istniało. Oczywiście ,,zbyt trudne pytanie'' jest pojęciem względnym, gdyż zależy od populacji, która gra -- przyprowadź batalion przedszkolaków, a wszystkie pytania zostaną po pewnym czasie usunięte.

Detale

Quiz posiada wbudowany mechanizm akceptowania literówek w pytaniach otwartych. Liczba błędów w odpowiedzi to odległość Levenshteina danej odpowiedzi od poprawnej, czyli najmniejsza liczba znaków, które trzeba zamienić, wstawić lub usunąć, żeby z danej odpowiedzi otrzymać poprawną. Czeski błąd (zamiana miejscami) to są dwie (2) literówki. Brak lub nadmiar jednej litery to jeden (1) błąd. Żeby nie było zbyt łatwo, liczba akceptowalnych błędów jest ograniczona: można zrobić jeden (1) błąd na każde sześć (6) liter odpowiedzi.

W celu ochrony życia poczętych pytań (i z obawy przed przedszkolakami) został wprowadzony mechanizm NTH (Never Too Hard). Tak naprawdę, w ukrytej formie, działał już w oryginalnej wersji -- pytania nerdmastera (tam: Sverre, tu: Piotr) nigdy nie wypadają. Tutaj zostało to znacznie rozwinięte: jeśli pytanie jest zagrożone skasowaniem, na liście pytań przybywa opcja proszenia o NTH, które może zostać przez edytora przydzielone (bądź nie).

Tajemnicze O, M1, M2... M7 na liście pytań oznacza po prostu typ pytania: otwarte lub wielokrotnego wyboru (i ilukrotnego). Ponoć trudno na to samemu wpaść.

Na wskazaniach licznika do automatycznego wysyłania odpowiedzi nie zawsze można polegać. To jest naprawdę bardzo prosty licznik, który zaczyna odliczanie po stronie klienta w momencie zakończenia ładowania strony. To oznacza, że jeśli strona ładowała się dłużej niż 5 sekund, wskazania licznika będą błędne i automatycznie wysłana odpowiedź może zostać otrzymana przez serwer znacznie po czasie.

Wyniki

Wynik wyliczony dla każdego użytkownika jest po prostu ilorazem poprawnych odpowiedzi i zadanych pytań przemnożonym przez 10000. No, prawie. Żeby wyeliminować przedwczesne (i często nie do końca uzasadnione) wchodzenie na listę najlepszych, nie będziesz mieć pełnego wyniku, dopóki nie odpowiesz na 100 pytań.

Zważ, że wynik może się zmienić nawet wtedy, gdy nie grasz. Trudne pytania są usuwane; autorzy mogą je poprawiać. W obu przypadkach wyniki są korygowane tak, jak gdyby pytanie nigdy nie istniało.

Autor

Nerd Quiz (wersja oryginalna http://nerdquiz.thathost.com) stworzył Sverre H. Huseby. Napisał go dla zabawy, co oznacza, że nikt mu nie płaci za jego rozwijanie. Jest on po prostu jednym z tych geeków, którzy programują, bo lubią. Dziwny jakiś. Jeśli chcesz napisać bezpośrednio do niego, możesz wysłać list na adres shh at thathost.com.

Polską wersję przygotował i rozwija Piotr ,,Beeth'' Kucharski, ale nie ma co do niego pisać listów. No chyba że w sprawie propozycji rozwijania tego quizu. Nie ma jednak żadnych gwarancji, że którakolwiek z nich zostanie zrealizowana. :-)

Bilety?

Niektórzy się dziwią, dlaczego czasem Nerd Quiz im oznajmia, że jadą na gapę, czyli bez ważnego biletu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, o co chodzi, przeczytaj tekst (niestety tylko po angielsku) Koń trojański u klienta.

Apache HTTP Server PostgreSQL PHP 4